Môže parfum vyprchať alebo sa pokaziť ?

Určite si každý z nás aspoň raz položil otázku či môj obľúbený parfum už nevyprchal ,alebo či sa nepokazil. Je to taká pochybnosť, ktorá prepadne nie len nadšencov kupujúcich veľa parfumov s vedomím ,že ich spotreba je v nedohľadne. Niektorí z nás sa možno dokonca pozreli na flakóny parfumov a dúfali, že uvidia nejaký dátum spotreby, rovnako ako ten, ktorý vidíme na našom obľúbenom majonézovom dresingu, len aby sme sa uistili, že naše parfumy striekame čo najrýchlejšie, aby sme si ich mohli vychutnať v najlepšej kvalite.
Milovníci parfumov máme pre vás dobré správy, na flakónoch parfumov taký dátum nie je, pretože v istom zmysle parfumy nevyprchajú. Je v tom však viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Rovnako ako mnoho vecí v živote, nikdy to nie je také jednoduché. V tomto príspevku vám prezradíme niečo viac o exspirácii parfumov  a dáme vám niekoľko tipov aby si tie vaše  dlho udržali sviežosť a nositeľnosť.
Orientovať sa vo svete parfumov, a v tom ,čo iní považujú za exspiráciu je porovnateľné s pochopením jemného umenia. . Parfumy, podobne ako kvalitné vína, majú trvanlivosť, ktorá je v konečnom dôsledku ovplyvnená rôznymi faktormi, od použitých zložiek až po podmienky, v ktorých sú skladované.
Ako správne skladovať parfumy ?
Správne skladovanie je veľmi dôležité, líši sa v tom, či je parfum otvorený alebo zatvorený. Aj ked pre radosť našich očí by sme mali svoje zbierky parfumov najradšej vystavené na najkrajšom, svetlom mieste, nie je to správna cesta pre skladovanie. Voľte miesto, kde nie je priame slnečné žiarenie. Eliminujete nielen svetlo ale aj teplo. Na druhej strane ani chladnička nie správny spôsob uskladnenia pre otvorené aj zatvorené flakóny.
Ako zistím, či je môj parfum nie je po exspirácií ?
Neotvorené parfumy majú o niečo dlhšiu trvanlivosť v porovnaní s otvorenými. Do veľkej miery je to vďaka utesnenému dávkovaču, ktorý chráni pred kontaktom so vzduchom ako kľúčového faktoru v procese degradácie. Pokiaľ parfum správne skladujete je vylúčené, aby sa pokazil. Ak parfum zmenil vzhľad, vôňu alebo konzistenciu je jasne preexspirovaný. Zatiaľ čo niektoré zmeny môžu byť malé a nie obzvlášť nepríjemné, významné odchýlky od pôvodnej vône alebo vzhľadu naznačujú, že je čas flakón vyradiť.
Milovníci parfumov, aj keď parfumy neexspirujú rovnako ako potraviny, ich životnosť môže byť výrazne ovplyvnená tým, ako sa o ne staráte a skladujete. Pochopenie nuancí skladovania parfumov a všímavosť k známkam starnutia vám môže pomôcť zabezpečiť, aby vaše vône zostali zdrojom potešenia čo najdlhšie.
 Dúfame, že vám tento krátky príspevok pomohol pochopiť, ako lepšie skladovať a starať sa o svoje parfumy, aby ste ich mohli používať tak dlho, ako budete chcieť!