Parfumovaná voda vs toaletná voda vs kolínska voda: Rozdiel vysvetlený

V dnešnej dobe je v regáloch našich parfumérií čoraz viac druhov parfumov za rôzne ceny, diskrétnych alebo opojných, prchavých alebo perzistentných.

Medzi toaletnou vodou, kolínskou vodou, parfumovanou vodou alebo parfumom nie je ľahké nájsť cestu a ešte menej si vybrať. Aby ste lepšie pochopili rozdiely medzi týmito produktmi, musíte poznať ich zloženie a užitočnosť. V celom tomto článku tiež poskytneme odporúčania pre každú kategóriu, aby ste mohli začať svoju cestu vôňou v Memente.

Od starovekého Egypta po Grécko a Rímsku ríšu, parfum bol, je a vždy bude konečným symbolom čistoty a krásy. Od nepamäti boli vône všadeprítomné v chrámoch, palácoch, hradoch, parfumy boli považované za božské, povyšujúce, návykové, skutočné zvodné aktívum, ktoré rýchlo zaujalo veľmi dôležité miesto pre ľudstvo.

Oblasť parfumérov nazývaná „unguentarii“, ktorá sprevádzala životy starých Rimanov, predstavuje začiatok celosvetovej popularizácie parfumérie vďaka globálnemu dosahu Rímskej ríše. Parfumové šialenstvo, ktoré bolo považované za luxusný predmet pre rímskych šľachticov a ríšu bolo globálnejšie.

Význam a pôvod kolínskej vody

Najstaršia forma moderného parfumu, ktorého pôvod siaha do 18. storočia. Vytvoril ho taliansky parfumér „Giovanni Maria Farina„, ktorý sa usadil v nemeckom Kolíne nad Rýnom. V roku 1708 vytvoril „obdivuhodnú vodu“ alebo Aqua mirabilis, ako sa vtedy nazývala, vody, ktoré vznikli destiláciou a ktorým človek požičiaval osobitné dary. V rozpore s trendom tej doby bola Farinova voda inováciou, ktorá sa vyrábala pomocou zmesi éterických olejov a takmer čistého alkoholu.

V Paríži v roku 1806 založil jeho vnuk Farina Maison Jean-Marie Farina, zrodil sa nový druh parfumu, proti prúdu opojných parfumov tej doby. Mnohé kolínske vody (EDC) sa objavili pod názvom Farina koncom 17. storočia. S pôvodnou spoločnosťou však nemali nič spoločné.

Dnes používame názov Eau de Cologne na definovanie kategórie parfumov. Sú zložené hlavne z esencií citrusov, neroli, levandule a rozmarínu, dávkované asi 2 – 5%.

Kolínska voda vs parfum

Táto parfumovaná voda bola zložená vo svojej základnej formulácii destilátu vína, vody z medovky a ducha rozmarínu, vylepšenej esenciou bergamotu, neroli a citrónu.

Kolínska voda je zložená hlavne z alkoholu, ktorý musí byť veľmi kvalitný. Jeho koncentrácia je nižšia ako u parfumu, čo ho robí ľahším. Jeho vôňa je taká jemná, že nezostane na pokožke ani oblečení dlho (asi 2 hodiny).

Kolínska voda sa vyrába oveľa ľahšie ako koncentrovaný parfum a zostáva veľmi cenovo dostupným produktom.

Význam a pôvod toaletnej vody

Toaletná voda (EDT) sa objavila v 20. rokoch a presnejšie v roku 1924 s modelom Chanel N°5. Táto koncentrácia má charakteristiku, že je jemná a ľahká. Arómy, ktoré ho tvoria, sú svieže a umožňujú oživiť pokožku počas odparovania. Toaletná voda je ideálna na leto, jej ľahšia vôňa sa dokonale kombinuje s horúcimi letnými dňami. Ak sa v čase svojho vzniku používal na maskovanie nepríjemných telesných pachov, stal sa symbolom krásy, pohody a zvádzania.

V toaletnej vode dominujú vrchné tóny, ktoré sa rýchlo odparujú a srdcové tóny, ktoré zostávajú len niekoľko hodín po vaporizácii.

Rozdiely medzi toaletnými vodami

Je to roztok dávkovaný s koncentráciou od 5 do 15% parfumovej zmesi na alkoholovom základe, medzi kolínskou vodou a toaletnou vodou nie sú žiadne zásadné rozdiely.

Má čerstvú a ľahkú stopu, ktorá umožňuje, aby jej vôňa trvala 3 až 4 hodiny.

Toaletná voda zostáva lacnejšia ako parfum a je veľmi dobrou voľbou pre letnú sezónu. S ním prevoniame naše oblečenie – namiesto našej pokožky – aby sme na našom prechode zanechali lahodnú vôňu. Vôňu môžete znovu aplikovať uprostred dňa, aby vôňa vydržala dlhšie.

Význam, pôvod a zloženie parfumovanej vody

V priebehu 70. rokov sa parfumérske domy prihlásili k vývoju nových koncentrácií. Takto sa zrodila parfumovaná voda (EDP), aby obišla nové zdanenie uplatňované na extrakty. Rýchlo si získala popularitu, pretože bola považovaná za prestížnejšiu ako toaletná voda alebo kolínska voda, ale mala dostupnejšiu cenu ako tradičný parfum. Koncentrácia, ktorá bola pôvodne vyhradená pre svet dámskej parfumérie, získala svoje renomé medzi pánskymi vôňami.

Rozdiely v parfumovanej vode

Na rozdiel od kolínskej vody s mierne vnímateľnou čuchovou pyramídou poskytuje parfumovaná voda viac možností, ako si vychutnať toľko odtieňov, koľko je v podstate. Parfumovaná voda má silnejšie základné tóny, ktoré zostávajú dlho po vaporizácii a sú impregnované na oblečenie. Skutočný milovník umeleckých a špecializovaných parfumov sa často rozhodne pre tento aspekt.

Často existuje mylná predstava, že parfumovaná voda je veľmi ťažká vôňa, zatiaľ čo niečo ako toaletná voda alebo kolínska voda je oveľa sviežejšia vôňa. Nie je to úplne pravda. Vnímanie vône je založené na príbehu, ktorý sa parfumér snaží vyrozprávať.

Parfumovaná voda bude mať telesnejší rozmer ako toaletná voda. V tejto bohatšej interpretácii budú kvety, korenie a ovocie sublimované. Parfumovaná voda má dávkovanú koncentráciu v rozmedzí od 15 do 20% a zvyčajne vydrží 4-5 hodín, aj keď to môže závisieť od konkrétnej vône.

Extrait de parfum význam, pôvod a zloženie

Od počiatkov modernej parfumérie (na konci 19. storočia) až do roku 1950 bola táto koncentrácia takmer všadeprítomná. Bol to počiatočný výtvor parfuméra „Maître“. Tento sa najlepšie nosil večer ako posledný dotyk krásy dám.

Je to najkoncentrovanejšia a najdrahšia forma parfumov a zvyčajne sa pohybuje medzi 20 a 40% koncentrácie oleja. Jeho vôňa je preto trvalejšia a omamnejšia a stačí pár dotykov. Aplikuje sa na pokožku ľahkým poklepaním prstom na pulzné body na šiji, vnútornej strane zápästia a výstrihu, puristi idú tak ďaleko, že rozptýlia niekoľko kvapiek na zadnej strane kolien, aby sa chodník rozvíjal s každým krokom. Opulentný a bohatý je určený na nosenie pri tých najzvláštnejších príležitostiach. Všetko sa robí preto, aby sa zmysly povýšili nad čuchové potešenie.

Výťažky z parfumov teraz zažívajú oživenie.

Extrait de Parfum rozdiely

Parfuméri sú zvyknutí hovoriť, že parfumové extrakty sú vo všeobecnosti hustejšie v prírodných surovinách ako iné vône, a preto obsah extraktov parfumov vo všeobecnosti nepresahuje 15 až 20 ml. Jeho dávkovaná koncentrácia je zvyčajne medzi 20 až 40% a väčšinu času môže vytrvať celý deň.

Čím vyššia je koncentrácia parfumu, tým trvalejšia je jeho vôňa. Tiež je dôležité, aby ste neaplikovali parfumový extrakt v rovnakom množstve ako toaletná voda.

Extrait de Parfum sa zvyčajne aplikuje prstom a nemá rozprašovač.

Analogicky medzi parfumériou a maľbou by sa parfumový extrakt mohol prirovnať k pôvodnému dielu; Parfumovaná voda bude limitovaná a číslovaná edícia.

Záver

Či už je to parfumovaná voda, toaletná voda alebo extrakt z parfumu, vôňa musí fungovať ako zrkadlo vašej duše a byť v dokonalej harmónii s vaším vnútorným ja.

Až do 70. rokov sme mali na výber medzi extraktmi parfumov na večer a toaletnou vodou a kolínskou vodou na ráno. Parfuméria bola v tom čase veľmi kodifikovaná. V dnešnej dobe je to naopak, existuje nespočetné množstvo rôznych možností, z ktorých si môžete vybrať, a slobodne vyjadriť svoju osobnosť prostredníctvom nosenej vône.

Kolínska voda, toaletná voda, parfumovaná voda a parfumovaný extrakt závisia od tohto percenta a rozdielov, ktoré nevyhnutne určujú intenzitu alebo perzistenciu vône.

Okrem toho bude každý typ vône usporiadaný inak. Húževnatosť a stopa sú dôkazom, že parfum bol dokonale zorganizovaný a dokazuje talent parfuméra.

Pre dlhotrvajúcu vôňu zvoľte vyššiu koncentráciu a teda parfumovú extrakt alebo parfumovanú vodu.

Pre diskrétnejšiu a ľahšiu vôňu orientujte svoj výber na toaletnú vodu.