8 tipov, ako zbierať a stavať pôsobivú parfumovú zbierku

Nech je rok 2023 rokom, kedy si vytvoríte svoj vlastnú vonnú zbierku. Nezradíte tým svoju charakteristickú vôňu, ak ju máte. Môžete si vybrať z rôznych vôní a zladiť svoju vôňu s tým, ako sa cítite každý deň.
Najdôležitejšou vecou, ktorú si treba zapamätať, je, že parfumy sú silne zmyslové a majú okamžitý vplyv -niečo, čo môžete využiť vo svoj prospech, ak máte celú vonnú zbierku.
Parfumy môžete klasifikovať podľa dennej doby, ročného obdobia, príležitosti a dokonca aj spomienok s nimi spojených.
Tak či onak, vaším cieľom by malo byť vytvorenie všestranného vonného šatníka, ktorý vás nikdy nenechá s prázdnymi rukami. Môže byť pre vás ťažké starostlivo vybrať a zostaviť kolekciu od nuly napriek tomu, že máte znalosti o parfumoch.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.

1. Nasledujte svoje srdce

Pri výbere parfumov do vašej zbierky môže byť lákavé vybrať si technicky, ale pravdou je, že vaše inštinkty vám môžu pomôcť takmer rovnako. Ak vás vôňa robí šťastnými, povznesenými a veselými, je to polovica vyhratej bitky.

Keďže parfumy majú vrodený vplyv na to, ako sa vnímame, v našej zbierke by mali byť iba tie, s ktorými sa cítime dobre. Áno, niektoré parfumy sú zložité a môžu na vás rásť, ale nie sú to tie, po ktorých inštinktívne siahnete ráno, keď sa chcete cítiť čo najlepšie.

Takže počúvajte svoje vnútorné ja a potom odtiaľ začnite svoj výskum.

2. Preskúmajte druhy vôní

Nikdy nezaškodí mať hlboké vedomosti o svojich preferovaných vôňach, pokiaľ ide o tóny  a druh. Existuje niekoľko širokých kategórií, ktoré môžete preskúmať – svieže, kvetinové, orientálne, drevo, fougerové, gurmán, chyprové, citrusy a aromatické.
Zistíte, že inklinujete najmä k niekoľkým druhom vôní, čo vám pomôže zúžiť vaše hľadanie. Existuje šanca, že môžete byť zmätení, ak vaše obľúbené spadajú niekde medzi viacero kategórií. V takom prípade sa môžete pozrieť na tóny a popisy parfumov, o ktorých už viete, že ku ktorej rodine vôní sa najviac prikláňate. Pri výbere nových vôní vám experimentovanie v týchto rodinách pomôže lepšie pochopiť vaše vlastné preferencie a poskytne vám vyššiu úspešnosť.

3. Zvážte koncentrácie parfumov

Akonáhle zúžite svoje obľúbené druhy vôní, je čas zabezpečiť, aby ste boli pokrytí, pokiaľ ide o koncentráciu parfumov. Parfum, toaletná voda a kolínska voda slúžia na rôzne účely, takže by ste mali mať vo svojej zbierke aspoň jeden z nich.

Vytvorenie parfumovej zbierky je prácou lásky, takže nezabudnite byť hrdí na svoju zbierku a vychutnať si každý jeden strek.

4. Zlaďte vône so svojím životným štýlom

Je zrejmé, že parfumy si nevychutnávate len doma. Pozrite sa na svoje týždenné a mesačné plánovanie. Kde trávite väčšinu času? Ak ste často v kancelárii, možno budete potrebovať profesionálnu a cenovo dostupnú vôňu na každodenné použitie. Dlhotrvajúce vône sú najlepšie, pretože v kancelárii budete veľa hodín. Ak pravidelne chodíte na rande alebo sa stretávate s priateľmi, pravdepodobne budete chcieť parfumy, vďaka ktorým vyniknete. Na záver musíte zostaviť kolekciu parfumov, ktorá zodpovedá vášmu životnému štýlu!

5. Zdržte sa slepého kupovania, získajte vzorky parfumov

Niektorí z nás jednoducho radi zažívajú nové parfumy. Radosť pramení z toho, že ich nevlastníme, ale skôr z toho, že si naše zmysly užívajú niečo jedinečné. Ak ste na tejto lodi, ale pohrávate sa s myšlienkou vytvorenia osobného zbierky vôní, skúste vzorky skôr, ako si kúpite parfum, prípadne navštívte parfumériu a tam vôňu otestujte.

Na záver by vaša zbierka nemala pozostávať z tridsiatich parfumov, ktoré sa vám “páčia”, ale skôr by mala prezentovať tie, ktoré absolútne milujete.

6. Pomalý a rozvážny vyhráva preteky

Toto nie je prípad “Rýchlo nakúpte alebo choďte domov”; v skutočnosti práve naopak. Ak sa narýchlo zaviažete k niekoľkým parfumom, ktoré nemilujete, budete vo vážnej nevýhode. Nielenže nakúpite parfumy, ktoré  možno ani nechcete, ale vytvoríte si aj značnú dieru vo svojom rozpočte, po ktorej už nebudete mať slobodu objavovať. Mali by ste teda začať pomaly a budovať svoju zbierku viac ako rok alebo viac, pričom by ste mali veľa premýšľať aj o velkosti každej fľaši , ktorú získate.

Neexistuje žiadne konkrétne číslo, na ktoré by ste sa mali zamerať. Konsenzus je však taký, že by ste mali začať s tromi vôňami – jednou na deň, jednou na noc a jednou, ktorá môže plynule prechádzať. Teraz môžete do zbierky pridať jeden alebo dva ďalšie mesiac po starostlivom testovaní a odbere vzoriek. Akonáhle získate desať parfumov, nadýchnite sa a pred opakovaním cyklu prehodnoťte kolekciu ako celok.

7. Kvalita nad kvantitou – Zamerajte sa na veľkosť

Možno ste to už počuli, ale platí to. Zistíte, že oceníte svoje vysokokvalitné vône, čím viac sa zoznámite so vstupmi a výstupmi parfumérie. Kvalita neznamená vždy prehnanú cenovku, ale logika je taká, že jeden parfum vyrobený z najlepších surovín bude pre vás vzácnejší ako tri priemerné.

Okrem toho by ste nemali spadnúť do pasce nákupu násobkov niečoho, čo sa vám páči. Napríklad, ak vás konkrétna vôňa, ktorú vlastníte, prinútila uvedomiť si, že milujete kožené parfumy, nie je potrebné kupovať druhú, ktorá vás len odvráti od tej, ktorú si už vážite.

8. Kľúčom je vrstvenie

Ak nechcete obzvlášť veľký vonný šatník, musíte využiť silu vrstvenia. Preto musíte zabezpečiť, aby parfumy vo vašej zbierke boli do značnej miery navzájom kompatibilné, pokiaľ ide o tóny a rodiny vôní. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete experimentovať s vrstvením, ale nebudú veľmi účinné, pokiaľ ste si parfumy starostlivo nevybrali, aby sa navzájom zosúladili. V prípade, že váhate s vrstvením parfumov, môžete začať vrstvením vône s vonnými sprchovými gélmi a zvlhčovačmi.